10-11-2016

„Gdy 11 listopada, w historycznym dniu zawieszenia broni, wyszedłem rano na miasto, ulica miała wygląd jakiś zupełnie inny niż zwykle (…).Ludność samorzutnie zaczęła rozbrajać żołnierzy [niemieckich], którzy poddawali się temu przeważnie bez protestu. Temu samowolnemu rozbrajaniu położyła kres po paru dniach odezwa płk. Minkiewicza, świeżo mianowanego komendanta miasta.”

Kronika XX wieku

(relacja Mieczysława Jankowskiego)

W 1918 roku, kiedy dobiegały końca działania wojenne, państwa zaborcze zaangażowane w walkę przeżywały wewnętrzne kryzysy. W Rosji miała miejsce rewolucja,a państwa centralne stały w obliczu wojennej klęski. Była to dla Polaków sprzyjająca sytuacja. Wykorzystano ją, przystępując w listopadzie 1918 roku do rozbrajania żołnierzy niemieckich i austriackich. Zrezygnowani żołnierze przegranych armii rzadko stawiali opór. Na ulicach wielu miast pojawiły się polskie flagi i napisy, a z budynków urzędów usuwano znienawidzone symbole zaborców. W wielu miejscowościach władze zaborcze zastępowano spontanicznie tworzoną władzą polską.

Na czele państwa stanął Józef Piłsudski i rozpoczął tworzenie organów władzy centralnej. 11 listopada 1918 roku uznany został za dzień, w którym Polska po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia dzień 11 listopada obchodzony jest przez Polaków, jako Święto Niepodległości.

Nasza szkoła także podkreśliła rangę tego święta. 10 listopada 2016 odbyła się akademia upamiętniająca 98 rocznicę odzyskania niepodległości. Akademię przygotowała młodzież z klasy: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3c, 2l pod kierunkiem nauczycielek historii: Anny Ulatowskiej oraz Marii Kot.

W dniu 11 listopada poczty sztandarowe - Sztandar Szkoły oraz Sztandar Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, nad którym szkoła sprawuje opiekę, nauczyciele oraz młodzież wzięli udział w obchodach i uroczystościach powiatowo- gminnych - tradycyjnie w kościele Świętej Trójcy odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski. Na zakończenie w Parku 700-lecia odbył się pokaz sprzętu służb mundurowych i ratowniczych oraz prezentacja Jędrzejowskiej Grupy Rekonstrukcyjnej.

• Maria Kot