Europejski Uniwersytet Latający
23-11-2016

23 listopada w naszej szkole odbyły się w ramach programu Europejski Uniwersytet Latający praktyczne "lekcje" dla młodzieży zainteresowanej tematyką europejską, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się, że Unia Europejska dotyczy wielu obszarów ich codziennego życia, i że sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez unijne instytucje.

Podczas spotkania uczniowie z klasy 2HR oraz 3ER rozmawiali o edukacji i pracy w Unii, demokracji i jej kryzysach, przyszłości Unii i jej problemach, tożsamości i dziedzictwie europejskim z zaproszonymi gośćmi : z Ekspertem dr Joanną Orzechowską-Wacławską – asystentką w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2006 r. prowadzącą zajęcia dydaktyczne z problematyki ekonomiczno-społecznej, ekspertem w Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz Animatorem Mateuszem Koniecznym - studentem trenerem, animatorem i prezesem Pracowni Inspiracji Kulturalnych, laureatem konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej.

Europejski Uniwersytet Latający 2016 to III edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej. W poprzednich dwóch edycjach w akcji uczestniczyły 32 szkoły.

EUL 2016 to akcja edukacyjna skierowana do 15 szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, które do 24 kwietnia 2016 mogły zgłosić swój udział poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy. O wyborze szkoły decydowały :kolejność zgłoszenia oraz opis działania, które szkoła podejmie, aby przygotować uczniów do lekcji. Koordynatorem spotkania w szkole była Anna Krempińska-opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.

• Anna Krempińska