Zawodowe powitanie wiosny w Konarskim
21-03-2017

21 marca 2017 roku już po raz trzeci zorganizowaliśmy Wiosnę Zawodowców w Konarskim.

Pogoda dopisała, goście również, atrakcji przygotowano co nie miara: wycieczki, warsztaty, quizy i konkursy. Nie zabrakło również poważnych rozmów o przyszłości szkolnictwa zawodowego, o zawodach deficytowych i nadwyżkowych oraz o sposobach współpracy szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Ale po kolei – wszystko zaczęło się o 9:00. Dziewczyny ze Szkolnego Koła Muzycznego brawurowym wykonaniem piosenki "Czerwone korale" wprowadziły wszystkich zgromadzonych w iście wiosenny nastrój, dzięki czemu pan dyrektor Władysław Równicki miał nieco ułatwione zadanie już oficjalnie rozpoczynając Wiosnę Zawodowców.

Serdecznie przywitał wszystkich gości – starostę powiatu jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, burmistrza Miasta Jędrzejowa – Marcina Piszczka naczelnika wydziału edukacji starostwa powiatowego – Stanisława Nawrota, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z Departamentu Rozwoju Regionalnego – Sylwię Muchę, Janusza Juszczyka, Katarzynę Ligęzę, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Kielcach panią Ewę Fortunkę oraz Sławomira Krzysztofika, pracodawców i przedstawicieli wyższych uczelni, którzy zgodzili się przeprowadzić warsztaty dla uczniów w pięciu kształconych w szkole zawodach oraz około 350 gimnazjalistów z powiatu jędrzejowskiego, którzy przyjechali ze swoimi wychowawcami. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z sąsiedniego gimnazjum nr 2, ale byli również przedstawiciele gimnazjum nr 1 z Jędrzejowa, gimnazjum z Nagłowic, Oksy, Motkowic, Mierzwina, Sobkowa, Boleścic, Miąsowej oraz Złotnik i Sędziszowa.

Starosta Edmund Kaczmarek w swoim wystąpieniu powitał szczególnie gimnazjalistów i zachęcał ich, aby wybierali szkoły powiatu jędrzejowskiego na dalszym etapie kształcenia, ponieważ są to szkoły bardzo dobrze wyposażone – o czym będą się mogli podczas dzisiejszego dnia przekonać i pracują w nich bardzo dobrzy pedagodzy.

Po powitaniach przyszła pora na prezentacje – pana Pawła Maja z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz pani Małgorzaty Simlat z Powiatowego Urzędu Pracy, którzy przedstawili „Barometr Zawodów w województwie świętokrzyskim i powiecie jędrzejowskim”.

Po tym wystąpieniu uczniowie przeszli na warsztaty w poszczególnych zawodach. Poprowadzili je odpowiednio:

w zawodzie technik logistyk:

pan Grzegorz Kurek i pan Krzysztof Tutaj przedstawiciele Fabryki Aparatury i Urządzeń „Famet” S.A w Kędzierzynie Koźlu Zakład Produkcyjny nr 2 w Jędrzejowie oraz pan Leszek Pacholec ze Straży Ochrony Kolei w Sędziszowie:

w zawodzie technik organizacji reklamy:

dr inż. Zbigniew Latała z Politechniki Krakowskiej z Instytutu Informatyki Stosowanej.

w zawodzie technik hotelarstwa:

pani Kamila Krzysztofik z hotelu „Odyssey Wellness& Spa” Kielce

w zawodzie technik ekonomista:

pani Iwona Stroińska z Banku PEKAO SA Oddział w Jędrzejowie oraz pan Maciej Woźnica i pan Piotr Krzyszkowski z firmy VANSTAR – Producenta Układów Wydechowych.

oraz w zawodzie technik informatyk:

pan Marcin Jasiński z firmy Proneteus oraz pan Krzysztof Gawroński z firmy Techkomp Paweł Kaleta.

W tym samym czasie przedstawiciele organów prowadzących i nadzorującego, nauczyciele wychowawcy oraz dyrektorzy szkół obejrzeli prezentację pana Marcina Bieleckiego o dobrych praktykach w naszej szkole oraz pani Sylwii Muchy kierownika Oddziału ds. Innowacji i Transferu Wiedzy UMWŚ o założeniach modelu współpracy szkolnictwa zawodowego z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Po prezentacjach odbyła się gorąca dyskusja poruszająca wiele zagadnień dotyczących szczególnie organizacji kształcenia praktycznego w zawodach oraz roli doradcy zawodowego w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Ogromnym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów cieszyły się konkursy zawodoznawcze przygotowane przez uczniów technikum w każdym zawodzie, szczególnie że można było w nich wygrać atrakcyjne i często zaskakujące nagrody.

Na zakończenie uczniowie gimnazjów mieli możliwość obejrzenia szkoły oraz stoisk prezentujących nauczane w szkole zawody, przygotowanych przez ich starszych kolegów - uczniów technikum.

W podsumowaniu Wiosny Zawodowców wziął również udział Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik oraz Zbigniew Wojciechowski Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach. Pan kurator powiedział, iż mimo nawału obowiązków, nie mógł sobie odmówić udziału w tak ciekawej i interesującej imprezie promującej kształcenie zawodowe, w której miał możliwość uczestniczyć już w zeszłym roku.

Podsumowując możemy jednoznacznie stwierdzić, iż TECHNIKUM WYBRAĆ WARTO!

Nie należy zapominać o tym, iż w ramach Wiosny klasy pierwsze technikum wyjechały na wycieczki przedmiotowe do: Cementowni Małogoszcz – klasy logistyczne, »Uzdrowisk Busko-Zdrój i Malinowy-Zdrój - klasa hotelarska i » Kieleckiego Parku Technologicznego – Centrum Energetyki – klasa informatyczna.

Wiosnę Zawodowców przygotowali i zorganizowali nauczyciele przedmiotów zawodowych, kierownik szkolenia praktycznego pani Jolanta Tompolska, doradca zawodowy pani Barbara Terczyńska, pedagog pani Małgorzata Wielińska, wicedyrektor Elżbieta Grad a całość koordynował dyrektor Władysław Równicki.

• Elżbieta Grad