Pożegnanie abiturientów
28-04-2017

"(...) Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza i z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, i wąsa podkręcając, podał rękę Zosi i skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi (...)"

Tymi słowami oraz staropolskim Polonezem, podobnie jak kilka miesięcy temu bal studniówkowy, rozpoczęliśmy uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 dla klas maturalnych.

Jak zwykle nie zabrakło szanownych gości, którzy uświetnili to ostatnie spotkanie z abiturientami. A wśród nich znaleźli się: pan Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, pan profesor Zdobysław Kuleszyński, pan profesor Rafał Chatys, przedstawiciel Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oraz pan Maciej Tomczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie.

Otwarcia uroczystości dokonał pan dyrektor, Władysław Równicki, wygłaszając przemówienie skierowane głównie do maturzystów, zawierające nie tylko wspomnienia minionych lat, ale przede wszystkim dobre rady i serdeczne życzenia, dotyczące przyszłości uczniów, opuszczających już mury naszej szkoły.

Cennych wskazówek na dorosłe życie udzielił maturzystom również pan Edmund Kaczmarek, Starosta Jędrzejowski.

Pożegnania abiturientów dokonali także ich młodsi koledzy, w imieniu których przemówił Adrian Putowski, przewodniczący Samorządu Szkolnego.

W imieniu wszystkich uczniów klas maturalnych głos zabrała, Kamila Kwiatkowska, wiceprzewodnicząca Samorządu, uczennica klasy 3a, dziękując dyrekcji, nauczycielom, a w sposób szczególny wychowawczyniom, czyli paniom: Paulinie Hai, Bożenie Smorąg, Ewelinie Banasiewicz-Szczygieł, Dorocie Paw, Joannie Widomskiej, Renacie Guździk oraz Alicji Garus za pomoc, cierpliwość i zrozumienie podczas całego procesu kształcenia.

Bardzo ważnym punktem uroczystości, było nagrodzenie tych, którzy dzięki ciężkiej pracy oraz nienagannej postawie osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce.

W tym roku Medal „Złoty Absolwent” otrzymali:

1. Ilona Pawłowska ze średnią 5,4, kl. 3b
  2. Karolina Pałęza średnia 5,26, kl. 3a
  3. Dawid Koper średnia 5,08, kl. 4e
  4. Dominika Koza, 5,05 kl. 3b
  5. Wiktoria Młyńczak, 5,05 kl. 3b
  6. Aleksandra Strączek, 5,05 kl. 3b
  7. Klaudia Kwiecień, 5,0 kl. 3b
  8. Ksenia Jach, 5,0 kl. 3c

Efektem sumiennej pracy uczniów są też świadectwa z biało-czerwonym paskiem, które otrzymali:

1. Karolina Kubarska, 3a
  2. Justyna Dąbek, 3b
  3. Marta Fatyga, 3b
  4. Katarzyna Cebulska, 3b
  5. Adrianna Kamińska, 3b
  6. Dominika Kordyś, 3b
  7. Karolina Piórkowska, 3b
  8. Monika Kasperczyk, 4e
  9. Sylwia Uchniak, 4e
  10. Krzysztof Zieliński, 4e

Przy wyróżnionych uczniach z dumą stanęli ich rodzice, otrzymując od dyrektora szkoły Listy Gratulacyjne, w dowód uznania za wsparcie, jakim obdarzali swoje dzieci podczas nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

Ogromnym wyróżnieniem dla absolwentów jest też możliwość otrzymania indeksu szkoły wyższej, którym nagradzani są uczniowie, wykazujący się szczególnymi umiejętnościami i osiągnięciami, a także zamiłowaniem do konkretnej dziedziny nauki.

A w tym roku do tego grona wkroczyły: Klaudia Baran, Martyna Barylska, Katarzyna Miśtal oraz Karolina Pałęza – uczennice klasy 3a, którym indeksy wręczył pan Zdobysław Kuleszyński, prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Natomiast indeks Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej otrzymał Kamil Mularczyk, uczeń klasy 4L.

Wśród wyróżnionych znaleźli się również rodzice maturzystów, którzy przez te kilka lat swoim zaangażowaniem w życie szkoły wspierali nauczycieli i dyrekcję, zawsze chętnie podejmując współpracę, czyli pani Agnieszka Kopeć-Chabuz, pan Tomasz Gil, pani Elżbieta Sobczyk, pani Marzena Kosińska, pani Agnieszka Gala oraz pani Agnieszka Bentkowska.

Uroczystość przeplatana była występami muzycznymi, które przygotowali: Magda Bentkowska, Marta Fatyga, Agata Szymańska, Sylwia Ozga, Michalina Chełmińska, Kamila Błaszczyk oraz Patryk Jaworski.

Natomiast na koniec wszyscy zostali zaproszeni na odrobinę kabaretowej rozrywki w wykonaniu Magdy Bentkowskiej, Dawida Adamskiego oraz Macieja Bębenka.

W roli prowadzących wystąpili: Karolina Piórkowska, Konrad Wołczyk oraz Patryk Koncewicz. O oprawę muzyczną zadbała pani Anna Ulatowska, a nad całością czuwali: pan Grzegorz Bełz i pani Karina Trzcina.

• Karina Trzcina