Oszczędzacie? Światowy Dzień Oszczędzania
31-10-2017

Akcja "Tydzień dla Oszczędzania" to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, a dzień 31 października jest uznawany za „Światowy Dzień Oszczędzania”, który obchodzony jest w wielu krajach świata. Głównym celem obu akcji jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. W ramach tych projektów w naszej szkole odbyły się lekcje edukacyjne promujące oszczędzanie z udziałem pani Iwony Stroińskiej – Kierownika Banku PEKAO S.A. Oddział w Jędrzejowie. Uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty i rozdawali ulotki związane z oszczędzaniem.

Jak oszczędzać? Oto pięć zasad:

1. Planuj swoje wydatki.

Nie chodzi jedynie o duże zakupy, takie jak samochód czy wydatki na sprzęt RTV. Cotygodniowa wizyta w hipermarkecie, to również znakomita okazja do oszczędzania, korzystania z promocji, czy wyboru tańszych zamienników. Pamiętajmy też, że odpowiednia liczba produktów, która jest nam akurat potrzebna, zapobiegnie ich marnowaniu

2. Kontroluj budżet domowy, ustal priorytety w wydatkach.

Sprawdź, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i spróbuj poszukać oszczędności. Przeanalizuj swój budżet i prowadź regularne notatki. Możesz to robić za pomocą arkusza w Excelu, zwykłego zeszytu lub gotowego kalkulatora domowego budżetu. Specjalne aplikacje można znaleźć i pobrać bezpłatnie w Internecie. Porównywanie comiesięcznych przychodów z wydatkami, pomoże ustalić, jaką kwotę pieniędzy jesteś w stanie regularnie odkładać.

3. Lepiej poczekać niż brać kredyt.

Zastanów się, czy zakup nowego telewizora, zmywarki lub innej kosztownej rzeczy jest teraz niezbędny. Zamiast brać kredyt lub pożyczkę na takie zakupy, warto na nie zaoszczędzić, odkładając co miesiąc ustaloną odgórnie kwotę. Tuż po wypłacie, możesz przelewać ustaloną kwotę na specjalne konto oszczędnościowe. Dzięki temu zablokujesz środki finansowe, co powstrzyma Cię przed impulsywnym wydaniem pieniędzy na przykład przy okazji różnych promocji w sklepach.

4. Mniej znaczy więcej, czyli oszczędzanie zacznij od małych kwot.

Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Nagły wydatek, utrata pracy, niespodziewana przerwa w dopływie gotówki. Takie sytuacje mogą spotkać każdego. Oszczędności pomagają nam tymczasowo przetrwać trudny czas i pomagają uchronić się przed zadłużeniem. Dzięki zgromadzonym wcześniej pieniądzom możemy zapłacić czynsz, rachunki za prąd, gaz, telefon. Warto zatem regularnie odkładać nawet niewielką sumę pieniędzy, aby mieć poduszkę finansową na wypadek różnych zdarzeń losowych. Postaw przed sobą pierwsze wyzwanie. Ustal, jaką kwotę chciałbyś odłożyć w ciągu 3 miesięcy i zrealizuj ten cel. Po trzech miesiącach postaw przed sobą nowe wyzwanie i kontynuuj działanie.

5. Postaw na ekologię.

Ogranicz zużycie prądu. To rozwiązanie jest nie tylko dobre dla portfela, ale także dla środowiska. Gaś światło, kiedy wychodzisz z pokoju, odłącz z gniazdka zbędne ładowarki. Zakręcaj wodę, kiedy z niej nie korzystasz. Zaoszczędzone pieniądze mogą wydawać się niewielkie, ale w ciągu roku wzrosną do kwot, których nawet się nie spodziewasz.

• Paulina Haja