Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
17-11-2017

W dniach 13-19 listopada 2017 roku obchodzony był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, którego celem było stworzenie środowiska społecznego, aktywnie wspierającego przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Jest to międzynarodowy projekt organizowany od 2008 roku, w 160 krajach świata. Ogólnopolskim koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia i popularyzację idei, jakie mu przyświecają.

W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w projekcie „Otwarta firma”. Dla przedsiębiorstwa to okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła zaś otrzymała możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego wzięli udział w realizacji projektu i na zajęcia lekcyjne zostali zaproszeni przedstawiciele następujących firm i instytucji: pan Grzegorz Kazimierski - Powiatowy Rzecznik Konsumentów, pani Monika Tasak - przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy, pani Lidia Niedbalska i pani Agnieszka Nawrot – Bank PKP BP, pani Katarzyna Pierzchała, pan Piotr Piątek i pani Katarzyna Dąbrowska – przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, pani Bogusława Wypych - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Jędrzejowska – GRYF”. Podczas spotkań z uczniami zaproszeni goście omawiali zagadnienia związane z etyką biznesu, finansami i marketingiem firmy, prawami, obowiązkami pracownika i pracodawcy, z własną firmą i świadomym konsumentem. W szkole projekt realizowano przy współpracy nauczycieli: Pauliny Haja i Anny Białek-Wątor.

• Anna Białek-Wątor, Paulina Haja