Ciekawa lekcja historii...
01-12-2017

W dniu 1 XII 2017 r. klasa I b uczestniczyła w lekcji muzealnej, której tematem była historia Legionów Polskich. Lekcja składała sie z dwóch części. W pierwszej dyrektor Jan Przypkowski przedstawił historie słynnego muzeum, które mieści się przy rynku w budynkach pochodzących z XVII i XVIII wieku. Jego twórcą był Feliks Przypkowski (1872-1951), lekarz z zawodu, a z pasji astronom. Od 1909 r. w prywatnym mieszkaniu, sąsiadującym z własnym obserwatorium, udostępniał zgromadzone przez siebie zbiory. W 1962 r. rodzina Przypkowskich przekazała je państwu, dając tym początek Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Szczególną pozycję zajmują ekspozycje związane z działalnością Legionów Polskich. W sierpniu 1914 r. do domu Przypkowskich dotarła konna czujka pod wodzą Władysława Beliny - Prażmowskiego, a w ślad za nią I Kompania Kadrowa. W 1915 r. kwaterował tu Józef Piłsudzki. Zachowała się kanapa, na której sypiał, sprzęty i naczynia, których używał, szachy, którymi grywał w wolnych chwilach.

W drugiej części poświęconej wystawie pt. "W drużynie Komendanta" młodzież mogła obejrzeć zdjęcia Jana Pudełka - żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego, który przemierzał szlak bojowy w latach 1914-1918 z aparatem fotograficznym w ręku. Archiwum, stanowiące dziś bezcenne źródło historyczne, zostało przekazane do naszego Muzeum przez córkę Jana Pudełka w 1986 r. Jest to pierwsza samodzielna prezentacja tej kolekcji. Fotografie pozwalają prześledzić trudne drogi do niepodległości z perspektywy jednego, konkretnego żołnierza i jego najbliższego otoczenia. Autentyczne zdjęcia z okopów czy małych, żołnierskich uroczystości przywołują klimat tamtych dni. Wystawę uzupełniają oryginalne dokumenty Jana Pudełka z okresu jego służby wojskowej oraz stare aparaty - podobne do tych, jakimi wykonano zaprezentowane zdjęcia.

Na podstawie fotografii uczniowie poznali historię Legionów Polskich i odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz uświadomili sobie jak ważne są to źródła historyczne z których należy korzystać.

W ramach współpracy naszej szkoły z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie następne zajęcia zaplanowane są na 8 XII 2017 r. w których weźmie udział klasa 1c. Wyjście zorganizowali nauczyciele: Mara Kot i Andrzej Fendrych.

• Maria Kot