Spotkanie edukacyjno-informacyjne dotyczące bezpieczeństwa
15-12-2017

Uczniowie klas pierwszych w dniu 15 grudnia uczestniczyli w spotkaniu na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, związanego z ruchem drogowym i kolejowym. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Posterunkiem Straży Ochrony Kolei w Sędziszowie oraz Komendą Powiatową Policji w Jędrzejowie. Pan Robert Dobrowolski, w wystąpieniu do młodzieży powiedział, iż gwarantem bezpieczeństwa jesteśmy my sami. To od naszego zachowania zależy nasze zdrowie i stan bezpieczeństwa. Jeżeli będziemy zachowywać się z rozsądkiem, odpowiedzialnie, będziemy po prostu dbać o siebie to mamy duże prawdopodobieństwo, że nie staniemy się ofiarami różnorakich zdarzeń, które skomplikują mam życie.

Przedstawiciel Straży Kolei zaprezentował film, ukazujący różne sytuacje w ruchu kolejowym, które przy wyłączonej wyobraźni młodych ludzi, i nie tylko bo starszych też czasem gubi rutyna, mogą stać się przyczyną groźnych wypadków. Uczniowie otrzymali rzetelne informacje, poparte przykładami, o tym jak należy zachowywać się na peronie, na różnych przejazdach kolejowych, co może stać się dotykając trakcji kolejowych itp. Uczniowie zobaczyli także jak wygląda na co dzień praca sokistów, z jakimi sytuacjami mają do czynienia, jak pracują z odpowiednio przygotowanymi do służby psami.

Również przedstawiciel Policji pan Sylwester Zuchowicz odniósł sie do uczniów aby sami troszczyli się o siebie. Czas wolny sprzyja podejmowaniu zachowań ryzykownych, warto pomyśleć zanim nie będzie za późno. Należy więc zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym (dostosowanie jazdy do panujących warunków na drodze, zaopatrzenie w elementy odblaskowe itp.) a także o odpowiednie towarzystwo, które nie skomplikuje młodym ludziom życia.

Ostatnim elementem spotkania był spektakularny pokaz tresury psa, który jest funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei i wabi się „Szatan”. Opiekun psa prezentował różne sztuczki, które w sytuacji pościgu i łapania przestępców już nie wyglądają tak zabawnie. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i zachwytem obejrzeli ten pokaz, po którym nawet robili sobie selfie z „Szatanem”.

Pedagog szkolny, Małgorzata Wielińska podziękowała prelegentom za cenne informacje, które zapewne pozostaną w pamięci uczniów.

• Małgorzata Wielińska