Biznes Forum w "Konarskim"
10-12-2013

Jak szkoły mogą dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy? Jak powinien wyglądać idealny staż czy praktyka? Na te pytania odpowiedzieli przedsiębiorcy, przedstawiciele rynku pracy, polskich i zagranicznych uczelni wyższych oraz władze lokalne podczas Biznes Forum, które odbyło się 10 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie.

Głównym tematem pierwszego Biznes Forum była współpraca sektora edukacji ze sferą biznesu, na przykładzie rozwiązań wypracowanych przez szkolnictwo w Danii.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli przedstawiciele uczelni VIA University College TEKO Design plus Business z Danii, którzy przedstawili metodologię procesu nauczania w Dani oraz model współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Tego jak powinna wyglądać współpraca systemu szkolnictwa z przedsiębiorcami możemy uczyć się od duńskich uczelni, gdzie studenci w ramach zajęć przygotowują projekty dla firm i w każdym semestrze odbywają staże.

Oprócz lokalnych przedsiębiorców w wydarzeniu wziął udział m.in.Edmund Kaczmarek - Starosta Jędrzejowski,Stanisław Nawrot – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Karol Kaczmarski – Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Monika Mazurkiewicz – Kierownik Działu Innowacji i Transferu Technologii UJK, Dominik Kraska – Dział Doradztwa i Transferu Technologii KPT, Szczepan Bogucki – Izba Gospodarcza Grono Targowe Kielce oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie i Urzędu Miasta i Gminy Małogoszcz.

Biznes Forum było okazją do konfrontacji wszystkich stron zaangażowanych w kształtowanie rynku pracy. Pracodawcy, przedstawiciele szkół oraz władz lokalnych przedstawili swoje opinie i oczekiwania, co jest bardzo istotne dla efektywności ich współpracy.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu –„Targi przyszłością regionu”, który realizowany jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet i Targami Kielce. Projekt powstał z myślą o młodych ludziach, którzy chcą podnieść swoją wiedzę o dodatkowe umiejętności i wiadomości związane z branżą wystawienniczo -targową. Celem projektu jest zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy poprzez dodatkowe kursy i praktyki, nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami oraz wprowadzenie nowatorskiej metody nauczania „Value chain”. Ważnym elementem projektu jest współpraca z VIA UC TEKO Design+Business, prestiżową duńska uczelnią, która z powodzeniem stosuje metodę Value Chain w pracy ze studentami.

• Marcin Bielecki