Lekcja europejska na 12 gwiazdek
02-03-2018

2 marca w naszej szkole odbyła się „Lekcja europejska na 12 gwiazdek”, która pokazała młodym Polakom, że mogą wpływać na decyzje podejmowane przez unijne instytucje. Akcja, której inicjatorem i współtwórcą jest Przedstawicielstwo KE w Polsce zrealizowali eksperci Stowarzyszenia Społeczno-Ekonomicznego ABSOLWENT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W dwugodzinnych zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2e oraz 3r. Spotkania podzielone były na dwie części. Część ogólna dotyczyła znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich, zachęcała do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. W ramach części szczegółowej poruszany był temat wskazany przez szkołę dotyczący możliwości pracy, studiów i wolontariatu w UE.

Akcję „Lekcja na 12 gwiazdek” wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę wypowiedzi jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Lekcje, skierowane do młodzieży ponadgimnazjalnej z miejscowości do 50 000 mieszkańców, są prowadzone przez dwuosobowy zespół - eksperta z zakresu integracji europejskiej oraz animatora młodzieżowego z własnych doświadczeniem europejskim. Spotkania (grupy co najmniej 30-osobowe) mogą odbywać się zarówno w szkołach jak i miejscach dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie na zaproszenie Anny Krempińskiej – opiekuna Szkolnego Klubu Europejskiego poprowadzili Sylwia Mazur i Nikodem Vornin, a opiekę nad młodzieżą sprawowała Joanna Widomska.

• Anna Krempińska