Oko w oko z „Wilkiem” - żołnierzem AK
26-04-2018

W czwartek 26 kwietnia 2018 roku uczniowie klas: 1c i 1e wraz z opiekunkami: panią Iwoną Stankiewicz i panią Izabelą Fatygą-Lato, udali się na projekcję filmu pt. „Wilk” do Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Tytułowy "Wilk" to Zbigniew Kruszelnicki - dowódca oddziału partyzanckiego, działającego na ziemi świętokrzyskiej podczas II wojny światowej. Wiele brawurowych akcji przeprowadzał ubrany w niemiecki mundur. Pomimo młodego wieku zasłużył się w walce z okupantem i pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Film powstał dzięki zapałowi młodych ludzi, który chcieli przywrócić pamięć o bohaterach. Na pokazie obecny był reżyser pan Dionizy Krawczyński oraz jego syn Patryk Krawczyński - student historii i odtwórca głównej roli, który apelował, aby przy ocenie dzieła wziąć pod uwagę, że stworzyli go młodzi ludzie (nie aktorzy), a celem było pokazanie zwykłych żołnierzy AK ze wszystkimi wadami (tiki, przejęzyczenia, błędy). Byliśmy pod ogromnym wrażeniem gry aktorskiej, odwagi partyzantów oraz pięknej muzyki, towarzyszącej scenom akcji. Uczestniczyliśmy w niesamowitej lekcji historii, tak bliskiej naszemu regionowi.

• Izabela Fatyga-Lato