Strona główna Dla UczniówDla RodzicówLosy absolwentówWydarzenia

Pomóż swojemu dziecku zaplanować lepszą przyszłość!

Jako rodzice zatroskani i zabiegani o zapewnienie bytu rodziny, zbyt często zapominamy o kształtowaniu osobowości naszych dzieci. Czy wiesz jak twoje dziecko ocenia samego siebie? Jakie ma zdolności i predyspozycje zawodowe? Czy wiesz, jakie są marzenia Twojego dziecka? Kim chciałby zostać? Czy umiesz pomóc dziecku w podjęciu decyzji dotyczących wyboru dalszego kształcenia i zawodu? Czy wiesz, jakie są oczekiwania rynku pracy, tendencje i programy? Czy wiesz coś o zawodach przyszłościowych?

• Zawsze wspieraj swoje dziecko, chwal za nowe dobre sukcesy i osiągnięcia, bądź powiernikiem problemach i porażkach.
  • Obserwuj swoje dziecko i umiejętnie motywuj je do pracy – na pewno znajdziesz na to sposób.
  • Pozwól rozwijać swojemu dziecku jego pasje i zainteresowania. Pomóż mu wybrać dodatkowe zajęcia.
  • Pomóż dziecku ocenić jego osobiste atuty – zainteresowania, zdolności, umiejętności – Ty jeden znasz dziecko od kołyski.
  • Pomóż poznać dziecku specyfikę zawodów, które je interesują. Opowiedz sam lub skontaktuj w tym celu ze znaną Ci osobą/rodzina, znajomi by poznało lepiej dane stanowisko pracy.
  • Wszystkie wybory dotyczące wyboru zawodu powinno dokonywać Twoje dziecko samodzielnie.
  • Niech to będą jego marzenia, a nie Twoje ambicje i wizje.
  • Zbierz z dzieckiem informacje o typach i kierunkach kształcenia wymogach rekrutacyjnych.
  • Oceń splunie z dzieckiem szanse i możliwości dostania się do konkretnej szkoły.
  • Pomyśl jak ty możesz mu w tym pomóc.
  • Opracuj z dzieckiem plan awaryjny – różne ścieżki dojścia do celu, lub cele alternatywne.
  • Daj szansę swojemu dziecku! Zapraszam do współpracy ze szkolnym doradcą zawodowym.
  • Wspomoże on rodziców procesie podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych.

Oczekiwania na rynku pracy

Coraz trudniej jest właściwie ukierunkować swój rozwój zawodowy, aby w przyszłości znaleźć pracę. Obecnie na pewno nie wystarczy zdobyta wiedza i umiejętności. Zmieniły się oczekiwania pracowników.

Niezbędnymi umiejętnościami są:

• obsługa komputera,
  • znajomość języków obcych,
  • komunikatywność,
  • współpraca z innymi,
  • dobra organizacja pracy,
  • silna motywacja, zaangażowanie,
  • otwartość na zmiany,
  • przedsiębiorczość,
  • nastawienie na rozwój, stałe dokształcanie się.

Potwierdzają to analizy ogłoszeń rekrutacyjnych zamieszczonych w prasie.

Pomyśl jak możesz doskonalić te umiejętności w twoim dziecku.