PROJEKTY EFS

Szkoła Kluczowych Kompetencji

SKKMatematykaTechnologia informacyjnaJęzyk rosyjskiPrzedsiębiorczość

JĘZYK ROSYJSKI

Paweł Kisiel - Język rosyjski - autorski program kształtowania kompetencji kluczowych

Koła Naukowe w Sandomierzu

Dnia 13 listopada 2009 roku 40 uczniów z naszej szkoły pojechało do Wyższej Szkoły Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu w ramach Projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji. Program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej”. W programie tym uczestniczą klasy: 1E, 1H, 2 I oraz 2T. Raz w semestrze będą organizowane wyjazdy do tej szkoły na Koła Naukowe związane z 4 kompetencjami: przedsiębiorczością, matematyką, technologią informacyjną oraz językiem obcym (w przypadku naszej szkoły językiem rosyjskim).

Pierwsze Koło Naukowe miało charakter zapoznawczy. Koordynator programu przekazał nam informacje na temat tego co będziemy mniej więcej robić, ponieważ każda kompetencja dotyczy czegoś innego. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Pierwsza najpierw zwiedzała szkołę, druga poszła na poczęstunek (obiad). Potem uczniowie z poszczególnych kompetencji wraz z opiekunami udali się do wyznaczonych sal.

Każda z grup na Kole liczyła 10 uczniów z naszej szkoły i 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie, która to szkoła również uczestniczy w projekcie. O ile w każdej z grup praca zaczęła się od razu o tyle utrudnione zadanie miała grupa językowa, ponieważ w naszej szkole jako język obcy jest wybrany rosyjski, natomiast w ZSP nr 2 - angielski. Tak więc opiekun zarządził oglądanie filmu pt.: „The Great Gatsby” („Wielki Gatsby”), a uczniowie z klasy 2T mają przygotować wiadomości na następne Koło na temat: wydarzeń, symboli łączących Gatsby’ego i Daisy, punktu kulminacyjnego – oczywiście w języku rosyjskim.

Wyjazd był udany, no i wbrew pozorom z filmu też można się czegoś nauczyć.

Maja Musiał kl. 2T

Lekcja otwarta z języka rosyjskiego

Mobilny Instytut Kompetencji – Język Rosyjski

Koło Naukowe po raz drugi